Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. Karolina Grządziel
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch

Nieodłącznym elementem życia każdego człowieka jest stres. Pozwala radzić sobie w trudnych sytuacjach, motywuje do działania, pomaga osiągać cele na każdym etapie życia.

Jest to ten pozytywny aspekt działania stresu. Jednak gdy narażeni jesteśmy na sytuacje stresowe w sposób przewlekły, wtedy może on działać degradująco zarówno na psychikę jak i ogólne funkcjonowanie naszego organizmu.

Definicja stresu

Stresem będziemy nazywać ogólną reakcję organizmu na zadziałanie tzw. stresora (sytuację lub bodziec fizyczny, psychiczny). Reakcja ta polega na uruchomieniu mechanizmów, mających zmobilizować nasz organizm do poradzenia sobie w sytuacji zagrożenia. Subiektywnym odczuciem każdego z nas będzie ogólny stan napięcia emocjonalnego, lecz w organizmie zachodzą także procesy mające postawić nas "na baczność". Do krwiobiegu wydzielane są tzw. hormony stresowe (kortykotropina czyli ACTH, adrenalina, tyroksyna), które wywołują takie reakcje jak: częstszy oddech, przyspieszone bicie serca, podwyższony próg bólu, rozszerzenie źrenic, wzmożone wydzielanie potu, czy zahamowanie perystaltyki przewodu pokarmowego.

Natura uzbroiła nas wieki temu w powyższe mechanizmy obronne, abyśmy zgodnie z zasadą "walcz albo uciekaj" stawili czoła zagrożeniu. Bez nich nie dalibyśmy rady przetrwać jako gatunek, gdyż już nawet w czasach prehistorycznych człowiek pierwotny musiał radzić sobie z zagrożeniami typu: ucieczka przed drapieżnikiem, walka o pożywienie, czy choćby rywalizacja o partnerkę. Zatem stres jest związany z nami od zarania dziejów i potrzebny po dziś dzień. Lecz co się dzieje, kiedy stres dopada nas każdego dnia i zmusza organizm do ciągłego bycia w stanie gotowości?

Negatywny wpływ stresu na organizm

Człowiek wykazuje zdolność adaptacji do różnych warunków, ale tylko do pewnego stopnia, a mianowicie do momentu gdy pokłady energii i zasobów (które nas zabezpieczają) w napotykanym zagrożeniu się wyczerpią. Wówczas, co prawda nadal jesteśmy w stanie funkcjonować, lecz kosztem "jakości" naszego organizmu.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu