Zdrowe ciało, zdrowy duch


autor:  Lek. Donat Domaradzki
kategoria:  Zdrowe ciało, zdrowy duch, Ginekologia

Bardzo niebezpieczną chorobą, która zbiera ogromne żniwo wśród młodych kobiet jest rak piersi. W naszej populacji niestety jeszcze można się spotkać z przeświadczeniem, iż badania przesiewowe piersi (mammografia) nie są na tyle ważne aby je wykonywać regularnie po przekroczeniu pewnej granicy wieku.

Obecnie zaleca się, aby u kobiet w wieku 20-35 lat przynajmniej raz na 2 lata wykonywać USG piersi. Badanie mammograficzne piersi powinno być przeprowadzone u każdej kobiety po przekroczeniu 35 roku życia. Mammografia jest niezwykle istotnym badaniem diagnostycznym ze względu na możliwość wczesnego wykrycia zmian nowotworowych piersi a co za tym idzie wdrożenia wczesnego leczenia.

Test: Czy mam raka piersi (sutka)? Test dla kobiet

Poza wymienionymi badaniami każda kobieta powyżej 20 r.ż. powinna zadbać o swoje piersi poprzez tzw. „samobadanie”. Jest to oczywiście metoda mniej precyzyjna niż mammografia czy też USG piersi. Lecz każda kobieta sama najlepiej zna swoje ciało i może w ten sposób wykryć zmiany niekiedy pominięte lub zgrubnie potraktowane przez lekarza podczas badania ginekologicznego. Ważne jest także, aby podczas każdej wizyty u ginekologa poprosić lekarza o zbadanie piersi.

Jak wykonywać samobadanie piersi?

Badanie piersi powinno wykonywać się raz w miesiące, 2-3 dni po miesiączce. Piersi najlepiej badać przed lustrem, pod prysznicem i w pozycji leżącej (w łóżku).

Stojąc przed lustrem należy podnieść ręce do góry i przyglądnąć się kształtowi piersi. Należy zwrócić uwagę czy obie piersi nie różnią się kształtem, czy skóra na piersiach nie jest przebarwiona, zaciągnięta oraz czy nie marszczy się. Następnie należy przeprowadzić te same obserwacje opierając ręce na biodrach. Na koniec powinno się ucisnąć każdą z brawek w celu sprawdzenia czy nie wydziela się z niej płyn.

Pod prysznicem przeprowadzamy badanie palpacyjne. Po założeniu lewej ręki za głowę, prawą ręką badamy lewą pierś. Wykonujemy ruchy okrężne trzema środkowymi palcami, starając się dokładnie i w skupieniu zbadać cały obszar piersi. Zwracamy uwagę na obecność stwardnienia lub guzka. Tak samo badamy prawą pierś trzymając prawą rękę za głową (prawą pierś badamy lewą ręką).

Leżąc wygodnie w łóżku można użyć poduszki; wkładając ją pod lewy bark badamy lewą pierś analogicznie jak pod prysznicem. Dodatkowo badamy lewą pachę zwracając uwagę na powiększone węzły chłonne, w czym pomaga zastosowanie poduszka, unosi bark odsłaniając całą pachę. Następnie badamy prawą pierś i prawą pachę wkładając poduszkę pod bark prawy.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny

Wszystkie artykuły w Serwisie DomenaZdrowia.pl mają wyłącznie cel edukacyjno-poznawczy i w żadnym wypadku zawarte w nich wskazania nie mogą zastąpić wizyty lekarskiej czy uznanej metody leczenia. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Administrator Serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z powodu wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Zobacz również

Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu